Giriş için tıklayınız.
Sitedeki kullanıcı sayısı: 35
ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ  › ERASMUS
ERASMUSLLP-Erasmus Programı Avrupa Birliği Tarafından desteklenen ve lisans ve lisans üstü seviyelerde öğrenci ve öğretim elemanı değişimini düzenleyen bir programdır. Temel hedefi programa katılan talebelerin akademik planlarından ödün vermeden ve Avrupa ülkeleri arasında kültürel değişimi sağlaya karşılıklı etlileşimi ve iletişimi güçlendirmektir. Program Avrupa Birliği ve aday ülkeleri yüksek eğitim kurumları arasında öğrenci değişiminde öne çıkan ders planlaması, kredi değişiminin koordinasyonu ve değişim masraflarını  sağladığı hibelerle desteklemektir. Her öğrenci aynı akademik yıl içinde olmak koşuluyla eğitimini anlaşmalı bir eğitim kurumunda bir ya da iki sömestr devan ettirme hakkına sahiptir.

Öğrenci değişimi ikili anlaşma sağlamış bölümler arasında yapılabilmektedir. Öğrenciler her öğrenci için özel hazırlanan öğrenin sözleşmesi çerçevesinde eğitimlerine İTÜ Öğrenci Harçları dahilinde devam ederler. 

LLP-Erasmus Programı Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve lisans ve lisans üstü seviyelerde öğrenci ve öğretim elemanı değişimini düzenleyen bir programdır. Temel hedefi programa katılan talebelerin akademik planlarından ödün vermeden ve Avrupa ülkeleri arasında kültürel değişimi sağlaya karşılıklı etlileşimi ve iletişimi güçlendirmektir. Program Avrupa Birliği ve Aday ülkeleri yüksek eğitim kurumları arasında öğrenci değişiminde öne çıkan ders planlaması, kredi değişiminin koordinasyonu ve değişim masraflarını  sağladığı hibelerle desteklemektir. Her öğrenci aynı akademik yıl içinde olmak koşuluyla eğitimini anlaşmalı bir eğitim kurumunda bir yada iki sömestr devan ettirme hakkına sahiptir.

Öğrenci değişimi ikili anlaşma sağlamış bölümler arasında yapılabilmektedir. Öğrenciler her öğrenci için özel hazırlanan öğrenin sözleşmesi çerçevesinde eğitimlerine İTÜ Öğrenci Harçları dahilinde devam ederler. 

Mevcut ikili anlaşmalar şöyledir:

 

Öğrenci kontenjanı

Toplam değişim süresi (ay)

LİSANS

 

 

Politechnika Gdanska (POL)

2

18

Politec. Di Milano (İTA)

2

12

Università degli Studi di Ferrara (İTA)

2

10

Edinburgh College of Art (İNG)

1

4

Burg Gieb.Hoch.Kunst Des. Halle (ALM)

1

5

Hochschule Coburg (ALM)

2

12

Hochschule Ostwestfalen Lippe(ALM)

2

20

Fac. Für Tek. Stuttgart (ALM)

2

10

Fachhochschule Kaiserslautern (ALM)

2

10

Hogeschool voor Wetenschap&Kunst (BEL)

2

20

L'Ecole de Design Nantes Atlantique (FRA)

1

6

Escola d'Art i Superior de Disseny DEIA BARCELONA (İSP)

2

20

Scuola Universitaria Prof. Della Svizzera Italiana (SUPSI) (İSVİÇRE)

2

10

Lucerne University of Applied Sciences and Arts (İSVİÇRE)

2

10


YÜKSEK LİSANS

Edinburgh College of Art (İNG)

2

4

Lahti Uni. of Applied Sciences (FİN)

4

5

Hochschule für Technik Stuttgart (ALM)

5

30

Scuola Universitaria Prof. Della Svizzera Italiana (SUPSI) (İsviçre)

3

5

Hochschule Ostwestfalen Lippe (ALM)

2

5İkili anlaşmalar ve öğrenim sözleşmeleri Bölüm Erasmus Koordinatörü tarafından hazırlanır. Erasmus değişimi için başvurular Bahar Yarıyılı'nda
İTÜ AB Merkezi'ne, Merkezin ilan ettiği tarihlerde yayınladığı anlaşmalı kurumlar ve kontenjanlar listesi çerçevesinde yapılır.